GÓRKA PRUDNICKA

Nowy produkt

Opis

Lokalizacja GÓRKA PRUDNICKA
Typ holender
Data powstania XVIII lub XIX wiek
Data odwiedzenia 2016
Stan zachowania ruina
Zabytek wypisany z rejestru

Więcej informacji

W pierwszą sobotę kwietnia znowu wyruszyliśmy w drogę. Tym razem naszym celem były wiatraki województwa opolskiego.
Zaplanowałam obejrzenie i sfotografowanie dziewięciu - ale dwa z nich były pod znakiem zapytania ze względu na swoją lokalizację... na miejscu okazało się jednak, że zobaczyłam jeszcze więcej wiatraków niż zaplanowałam :)
Pierwszym przystankiem była Górka Prudnicka. To właśnie odnośnie tego miejsca byłam pewna obaw. Informacje na stronie wsi wskazywały na to, że po wiatraku nie został żaden ślad. Poszukiwania na mapie nie dały żadnego rezultatu... na miejscu czekała na mnie jednak wielka niespodzianka! Wiatrak był!
Wiatrak.... a raczej jego ruiny... ale był :) 
To wiatrak typu holenderskiego, pochodzący z XVII lub XIX wieku - został wypisany z księgi rejestru zabytków.
Na jednym z blogów znalazłam nawet historię z nim związaną:
"Na obrzeżach wsi są jeszcze ruiny starego wiatraku, pochodzącego z około XVII wieku, który ma kształt wieży. Młyn mielił zboże tylko wtedy, gdy był wiatr, który napędzał ogromne skrzydła. Na dole mieszkał właściciel z rodziną, a na górze mielono zboże na mąkę. Drzwi wejściowe do młyna znajdowały się pod obracającymi przez wiatr skrzydłami. Pewnego dnia dziecko młynarza wychodząc drzwiami wejściowymi nie zauważyło kręcących się skrzydeł, które je uderzyło i zabiło na miejscu. Od tego czasu wprowadzono zakaz mielenia zboża. W ruinach młyna do dzisiejszego dnia pozostał duży kamień mielący, a kilkadziesiąt lat temu były jeszcze pozostałości po schodach. Wiatrak przez wiele lat służył ludziom."[źródło]
I to był najgorzej się prezentujący obiekt tego dnia ;)